UWARUNKOWANIA PLANISTYCZNE
Sposób zagospodarowania terenu do roku 2050
Planowane inwestycje
Plan przebudowy fragmentu ul. Götaleden rozciągniętej między ul. Kämpegatan i ul. Falutorget proponuje obniżenie poziomu drogi ruchu kołowego. Zróżnicowanie poziomów pozwoliłoby na wprowadzenie nowych funkcji wzdłuż ulicy (przy granicy wzniesienia) -- mieszkaniowych, biurowych, terenów zielonych oraz dróg pieszych w celu stworzenia atrakcyjniejszej, łatwiej dostępnej i bardziej zielonej przestrzeni.
Pomysł na umożliwienie rozwoju Götaleden przy pomocy tunelu łączącego dwa nabrzeża rzeki Gota. Zostałyby wprowadzone nowe funkcje terenu -- 140 tys. m2 na zabudowę mieszkaniową, biurową, biznesową, związaną z oświatą i infrastruktuą.
Propozycja przeniesienia władz regionu Västra Götaland do nowej siedziby. Projektowana zabudowa miałąby chronić sąsiadujący z nią budynek dworca dawnej linii kolejowej Bergslagen oraz pozwolić na wzajemne komplementowanie się budynków.
Koncepcja stworzenia nowej zabudowy na północ od nowego dworca głównego. Różnorodność funkcji (zabudowa mieszkaniowa, usługowa, biurowa, itp) miałaby harmonijnie współgrać zarówno w granicach kompleksu jak i z resztą miasta.
Idea wzbogacenia istniejącego połączenia kołowego i tramwajowego o drogi piesze i rowerowe oraz o połączenie kolejowe. Poszerzenie oferty komunikacyjnej umożliwiłoby płynne połączenie i rozwój urbanistyczny po obu stronach rzeki Gota, a przede wszystkim oswobodziłoby ulicę Drottningtorget z korków i udostępniło więcej przestrzeni na potrzeby transportu publicznego.
Pomysł podziemnej trasy kolejowej, Västlänken, której jedna z trzech stacji jest znajdowałaby się w północnej części obecnego Dworca Centralnego, co oznaczałoby nowe możliwości komunikacji do i z Gullbergsvass.
Bangardsviadukt to propozycja nowego poziomu komunikacji ponad obszarem torowiska. Wiadukt uwolniłby tereny ulic Drottningtorget - Nils Ericson z ruchu samochodowego, a zwolnił przestrzeń dla zwiększonego ruchu transportu publicznego oraz pieszego i rowerowego.
Plan przebudowy torów kolejowych, który umożliwiałby krzyżowanie się tras na różnych poziomach. Zwiększyłoby to przepustowość i efektywność operacyjną dla całego ruchu pociągów.