W czasach kiedy skutki globalnego ocieplenia nie są już tylko teorią, a realnymi niebezpieczeństwami próbujemy wprowadzić do projektowania urbanistycznego rozwiązania, które uchronią nas przed upałami, suszami, powodziami bądź innymi naturalnymi katastrofami. W najbliższych pięćdziesięciu latach stan wód rzeki Gota podniesie się, zalewając przybrzeżne dzielnice w tym również Gullbergsvass.
Przyjmując rozwiązanie powstrzymywanie-magazynowanie-rozprowadzanie wyznaczyliśmy strefy odpowiedzialne za każde z tytułowych funkcji. Ukształtowanie waterfrontu ma na celu hamować wodę, co może dać dzielnicy czas na odpowiednią reakcję i zapobieżenie dalszemu zalewaniu terenu. Tereny zielone, będące głównymi obszarami rekreacyjnymi dzielnicy, w momencie powodzi służą jako magazyn wody – tą strefę nazywamy terenem-gąbką. Za rozprowadzanie wody w obrębie naszej dzielnicy oraz poza nią odpowiedzialne są podziemne kanały.
Szkicując główne kierunki komunikacji braliśmy pod uwagę połączenie sąsiednich dzielnic oraz wygodny transport w obrębie naszej dzielnicy. Dzięki odpowiedniemu podejściu uzyskaliśmy czyste połączenia pomiędzy centrum miasta a Olskroken czy Gamlestaden.
Świadomi skali dzielnicy zdecydowaliśmy się na wprowadzenie funkcji “mniejszego miasta” – przemieszanie wielu funkcji takich jak biurowa, mieszkaniowa, oświatowa czy rekreacyjna uczyniło naszą dzielnicę przyjazną użytkownikom należącym do wszystkich grup społecznych.
Dominantą założenia jest obiekt powstały w miejscu nieistniejącego już Gasklockan, który skupia wokół siebie rekreację w obrębie waterfront’u. Kolejnym akcentem na mapie jest górujący nad “terenem-gąbką” skansen. Obie dominanty zamykają od strony północno-wschodniej dzielnicę tworząc w ten sposób równowagę razem z atrakcjami w centrum miasta.