top of page
Myślą przewodnią naszego założenia urbanistycznego w Goteborgu jest Flow, czyli szeroko ujęty przepływ. Postanowiliśmy wykorzystać tę ideę w wielu aspektach projektowych.
Flow of people – jako swoboda poruszania się społeczności dzielnicy oraz społeczności spoza niej pomiędzy przestrzeniami publicznymi, atraktorami przestrzennymi, aktywizująca w ten sposób projektowany obszar.
Flow of generations – jako integrację wielu grup społecznych oraz przenikanie się społeczności
w różnym wieku, prowadzące do rozwoju obszaru i zwiększenia zainteresowania w kręgu większości grup wiekowych.
Flow of environment – jako ciągłość projektowanych obszarów i ciągów zielonych, a także inwestycje w kierunku odnawialnych źródeł energii jak i samowystarczalnych obszarów.
Flow of water – jako połączenie strefy nadwodnej z pozostałą częścią dzielnicy oraz jako element realizujący ideę miasta odpornego.
Flow of culture – jako przepływ społeczności między utworzonymi obiektami kultury, stanowiącymi główne punkty skupiania ludzi.
Dzięki wyżej wymienionym czynnikom wyklarowały się nam główne założenia projektowe.
W pierwszej kolejności zostały wyznaczone ciągi zielone oraz bulwary tworzące najważniejsze połączenia w dzielnicy. Każdy z nich kończył się atraktorem- istotną pod względem sportowym, rekreacyjnym bądź kulturowym przestrzenią publiczną lub obiektem
Główny pasaż ciągnie się od waterfrontu aż do istniejącego na pograniczu z naszym terenem popularnym wśród mieszkańców- Odinsplatsen. Przy nabrzeżu, owy bulwar domknięty zostaje przez obiekt sportowo-rekreacyjny. Miejsce to jest centrum naszego założenia. Rozchodzą się od niego dwa dodatkowe kierunki. Pierwszy to ciąg zielony prowadzący przez przestrzenie biurowe aż do nowego placu publicznego przy dworcu kolejowym, drugi, również pieszy – kierujący się w stronę zachowanego podniesionego ponad teren skansenu.
Dodatkowo istotnym terenem w założeniu jest Pas nadbrzeżny- Waterfront. Obszar ten został podzielony na dwie części: niższą oraz wyższą. Owe zaaranżowanie przestrzeni publicznych ma na celu pełnić jedną z funkcji miasta odpornego – chronić przed skutkami możliwego podniesieniem się poziomu rzeki.
Dzielnica składa się z kilku obszarów. Oprócz zabudowy- mieszkaniowej, w okolicach zachodniej części dzielnicy, istnieje przestrzeń przeznaczona pod budowę obiektów biurowych oraz hoteli. W tym wysokościowej dominanty terenu- 20 kondygnacji. Kierując się na wschód stopniowo przechodzimy ze zwartej miejskiej tkanki do bardziej swobodnej przestrzen, w wyraźynm rozluźnieniem zmniejszeniem skali zabudowy. Właśnie tam znajdują się szklarnie z ogródkami dla mieszkańców, odgradzająca nas od dróg szybkiego ruchu szkółka leśna, a także zbiorniki retencyjne. Jest to przestrzeń stawiająca na samowystarczalność – m.in. poprzez sprzedawanie lokalnych produktów na targu, możliwość przetwarzania wytworzonych surowców w obiektach warsztatowych, a także zbiór wody deszczowej służący dla zaopatrzenia całej dzielnicy. Zabiegi te są dodatkowymi wykorzystaniem, funkcji charakterystycznej zarówno Miasta odpornego jak i idei Flow City.
W przestrzeni nie brakuje także obiektów kultury. Ulokowane one zostały zarówno przy głównym ciągu pieszym jak i przy bulwarze nadrzecznym. Są to m.inn budynek muzeum designu oraz obszar przypominający ul. Elektryków w Gdańsku czy Łódzkie Off Piotrkowska- teren łączący zachowane tradycyjne poportowe budynki z nową przestrzenią zawierającą teatr miejski.
Całość założenia odpowiada na wiele potrzeb Goteborga i jego mieszkańców tym potrzeb ekologicznych oraz spełniających zadania postawione przez dewizę miasta odpornego. Przede wszystkim jednak ma ono zachęcić do poruszania się po mieście, tak by dzielnica tętniła życiem.
bottom of page